Pačioje Kauno širdyje, Rotušės aikštėje 13, Maironio lietuvių literatūros muziejus (MLLM) kviečia leistis į kelionę per istoriją. Muziejus įkurtas 1936 m. poeto, kunigo Jono Mačiulio-Maironio namuose. Būtent čia, aštuoniuose antro aukšto kambariuose, poetas praleido paskutinius savo gyvenimo metus.
YPATINGAS MUZIEJUS:
Maironio lietuvių literatūros muziejus ypatingas ne tik tuo, kad jame įrengtas poeto memorialinis butas. Pastato, kuriame įkurtas muziejus, istorija taip pat įspūdinga. XVIII a. viduryje statyti rūmai slepia po savimi net ir gotikinės XVI a. architektūros paslaptis. Teigiama, kad jų pamatai sudėti ant trijų buvusių XVI a. namų rūsių! Šie rūmai matė ne vieną istorinį įvykį: po 1812 m. karo juose veikė ligoninė, o malšinant 1863–1864 m. sukilimą, čia buvo įkurtas karo lauko teismas. Pasakojama, kad būtent šių rūsių požemiuose kalintas vienas iš sukilimo vadų – kunigas Antanas Mackevičius.
MAIRONIUI ĮSIGIJUS ŠĮ PASTATĄ:
Jis tapo ne tik jo namais, bet ir svarbiu kultūriniu centru. Pirmajame aukšte veikė knygų leidykla „Sakalas“, dailiųjų amatų mokykla, pirmoji Kaune viešoji lietuviška biblioteka ir skaitykla. Čia lankydavosi ir netgi gyvendavo iškilios to meto asmenybės. Maironio namuose svečiavosi žymūs meno, mokslo, bažnyčios ir visuomenės veikėjai, tarp jų - kompozitorius Juozas Naujalis, poetas Antanas Baranauskas, kunigas poetas Silvestras Gimžauskas.
MUZIEJAUS PASAKOJIMAS TĘSIASI IR UŽ MAIRONIO NAMŲ RIBŲ:
MLLM yra atsakingas už keletą kitų įdomių Kauno literatūrinių muziejų: Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namus-muziejų, Balio ir Vandos Sruogų namus-muziejų bei Vaikų literatūros muziejų. Kiekvienas iš jų siūlo unikalią patirtį ir leidžia susipažinti su skirtingų rašytojų gyvenimu ir kūryba.
ŽENGĘ PRO MUZIEJAUS DURIS:
Tarsi atsiduriame XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuvoje. Maironio memorialinis butas, įrengtas 1992 m., o 1998 m. atkurtas autentiškas sienų dekoras, nukelia mus į poeto kasdienybę. Galime apžiūrėti jo darbo kambarį su dailininko Tado Daugirdo dekoruotomis sienomis, jaukią Didžiąją svetainę, Raudonąją svetainę su ankstyvojo rokoko stiliaus dekoru ir netgi užsukti į virtuvę, kurioje šeimininkaudavo poeto sesuo Marcelė Mačiulytė.
EKSPONATAI:
Muziejaus fonduose saugoma daugiau nei 300 000 vertingų eksponatų: rašytojų rankraščiai, laiškai, knygos, asmeniniai daiktai, meno kūriniai. Čia galima susipažinti su garsiausių lietuvių rašytojų – Salomėjos Nėries, Bernardo Brazdžionio, Juozo Tumo-Vaižganto, Balio Sruogos ir daugelio kitų – kūryba.
BE NUOLATINIŲ EKSPOZICIJŲ:
Muziejuje rengiamos ir laikinosios parodos, edukaciniai užsiėmimai, literatūros vakarai, naujų knygų pristatymai. MLLM tapo ne tik literatūros, bet ir kultūrinio gyvenimo centru Kaune.
KIEK KAINUOJA APSILANKYMAS MUZIEJUJE:
- Muziejaus ekspozicijų lankymo bilieto kaina suaugusiesiems – 8,00 EUR, su nuolaida – 4,00 EUR.
- Bilietas į Maironio memorialinį butą kainuoja 4,00 EUR, su nuolaida – 2,00 EUR.
- Bilietas į laikinąsias parodas – 5,00 EUR, su nuolaida – 2,50 EUR.
- Bilietas į muziejaus rūsius ir sodelį – 2,00 EUR, su nuolaida – 1,00 EUR.
- Šeimos bilietas (1 suaugusysis ir 1–3 nepilnamečiai vaikai) kainuoja 10,00 EUR, o 2 suaugusieji ir 1–3 nepilnamečiai vaikai – 16,00 EUR.
KĄ DAR GALIMA NUVEIKTI MUZIEJUJE:
- Užsisakyti ekskursiją su gidu.
- Dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose.
- Išsinuomoti salę renginiui.
- Įsigyti suvenyrų muziejaus parduotuvėje.
MAIRONIO LIETUVIŲ LITERATŪROS MUZIEJUS:
Gyva, kultūrinė erdvė. Muziejuje nuolat vyksta įvairūs renginiai: nuo klasikinių poezijos skaitymų iki šiuolaikinio meno parodų. Čia rengiamos konferencijos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės. Muziejus bendradarbiauja su edukacinėmis įstaigomis, siūlo specialias programas vaikams ir jaunimui.
MUZIEJAUS KONTAKTINĖ INFORMACIJA:
- Adresas: Rotušės a. 13, Kaunas
- Telefonai: +370 618 26887 (edukacija), +370 (37) 207608 (kasa)
- El. paštas: info@maironiomuziejus.lt
- Interneto svetainė
Taigi, jei kada būsite Kaune, nepamirškite užsukti į Maironio lietuvių literatūros muziejų. Leiskitės į Lietuvos literatūros ir kultūros istoriją!