Lankantis Vilniuje pro akis negali prasprūsti įspūdingas statinys su dar įspūdingesne istorija. Kadaise šioje vietoje stovėjo pagonių šventykla, o šiuo metu - Šv. Stepono ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika, stovinti miesto centro aikštėje ir per dieną pro šalį praeinančių ir besigrožinčių ja – sulaukianti daugybę. Pats pastatas yra klasicistinio stiliaus, tačiau su gotikos, baroko ir renesanso prieskoniais, todėl pats reginys yra išties įdomus pažiūrėti, o besidomintiems meno istorija, dar ir patyrinėti smulkiausias detales.
Šalia didybe dvelkiančio pastato, šalimais stovi varpinės bokštas, o jo aukštis siekia 57 metrus. Jis sunkiai atsiejamas nuo arkikatedros, Žemutinės ir Aukštutinės pilies kompleksų, bei taip pat yra miesto simbolis, kuris puikuojasi ant daugelio suvenyrų, kuomet lankytojai iš kitų šalių juos perka visoje Lietuvoje.
KOKIOS PATIRTYS LAUKIA?
- Katedroje Jūsų lauks įvairios parodos tokios kaip „Besimeldžiantis abrozdėlių pasaulis“
- Koncertai, kurie kitaip nei įprastai yra vargonų muzikos.
- Pamaldos.
- Katedros bendruomenė, kuri rengia įvairius renginius ir suburia žmones būti kartu, o ne po vieną.
- Tuoktuvių ceremonijos, tad jei po apsilankymo, Jums tai sukėlė geras emocijas ir įsivaizduojate save prie šios vietos altoriaus – galite planuotis net ir jas.
- Caritas artumo programa – suteikia pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms.
- Katedros, kaip turistinės vietos lankymas ir apžiūrėjimas.
- Pamaldos.
- Norintiems, jog būtų pasimeldžiama už kažką pagal Jus, galite palikti intenciją.
- Šv. Mišios, kurios vyksta:
Sekmadieniais: 8.00, 9:00, 10:00, 11:15, 12:30, 17:30 ir 18:30 valandomis.
Šiokiadieniais: 8:00, 12:30 ir 17:30 valandomis.
Norime pabrėžti, jog Šv. Mišių metu, katedros lankymas turistų grupėms yra negalimas, tad norint praverti pastato duris, savo laiką reikėtų planuoti atidžiai.
APIE PATĮ STATINĮ:
Šioje skiltyje trumpai supažindinsime su statinio detalėmis
- TIMPANAS, tai išorės akcentas, kuriame vaizduojami aukuras, bei Nojaus šeima, o virš jų Šv. Stanislovas, Šv. Elena, Šv. Kazimieras. (Elena laiko rankose kryžių).
- SKULPTŪROS FASADO IŠORĖJE. Čia rasite Abraomą, Mozę, Šv. Matą, Šv. Morkus, Šv. Lukas ir Šv. Jonas, o virš jų dar keletas horeljefų vaizduojančių „Šventosios Dvasios atsiuntimą“, „Luošio išgydymą“, Švento Petro pamokslą“ ir dar kitas.
- SKULPTŪROS KATEDROS VIDUJE – baroko stiliaus, skulptoriaus Tomasso Righi, kuris Vilniuje dirbo šešerius metus, pavadinimai „Artimo meilė“ ir „Dievo meilė“, sukurtos buvo 1785 – 1791m.
- PRESBITERIJA IR ALTORIUS: čia aukojamos aukos Šv. Mišių metu.
- ŠV. KAZIMIERO KOPLYČIA, būtent ji yra vienas iš vertingiausių, Lietuvoje, baroko perlų.
- ŠVC. SAKRAMENTO KOPLYČIA, nors dabar pakeitė pavadinimą į VYSKUPŲ KOPLYČIĄ.
- ŠV. IGNACO LOJOLOS KOPLYČIA (KATEDROS RAŠTINĖ)
- TURINO DROBULĖS KOPLYČIA
- GOŠTAUTŲ KOPLYČIA
- TREMTINIŲ KOPLYČIA
- ŠV. VLADISLOVO KOPLYČIA
- VALAVIČIŲ KOPLYČIA
- GAILESTINGUMO KOPLYČIA
- ŠV. STANISLOVO KOPLYČIA
- ŠV. PETRO KOPLYČIA
- ZAKRISTIJA
- PAVEIKSLAI: Paveikslai puošia katedros sienas, o juose vaizduojamos įvairios biblinės scenos.
- VARGONAI, kurių istorija labai spalvota ir kito ji nuo 1595 m. (gaisras, rusų invazija, II pasaulinis karas) Šiuo metu veikiantys vargonai yra įrengti 1969 m.
- ANTKAPINIAI PAMINKLAI IR EPITAFIJOS
- POŽEMIAI
KATEDROS POŽEMIAI:
Juose, po grindimis seniau laidojo Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei nusipelniusius asmenis. Taigi po katedros grindimis, ar kitaip sakant jos požemiuose, viso buvo rasta 27, įvairaus dydžio kriptos. Šiai dienai daug kas yra perlaidota ir paskirstyta po skirtingas kriptas, tačiau esmės nekeičia – tai savotiškos kapinės, bet toli gražu, neigiamų emocijų tiek katedra, tiek požemiai nesukelia, o atvirkščiai, tiesiog skatina lankytis, labiau pažinti istorija bei tikėjimą.
KAINOS:
KATEDROS LANKYMAS NEMOKAMAS, TAČIAU YRA PAPILDOMŲ SĄLYGŲ.
Daugiau apie katedros pamaldų laiką, ar platesnę informaciją rasite apsilankę oficialiame katedros puslapyje. https://www.katedra.lt/lankytojams/