Palūšė – Aukštaitijos nacionalinio parko perlas

location Palūšė, Ignalinos r. sav., Lietuva
Gallery Image 0
Gallery Image 1
Gallery Image 2
Gallery Image 3
Gallery Image 4
Gallery Image 5
Gallery Image 6
Gallery Image 7
back
share
like
image 7

Apie

Palūšė – tai kaimas Ignalinos rajone, Aukštaitijos nacionaliniame parke, greta Lūšių ežero, vos 4 km nuo Ignalinos. Istoriniuose šaltiniuose Palūšė minima nuo 1651 m. 2007 m. Palūšei suteiktas kurortinės teritorijos statusas. Tai išskirtinai gražia gamta pasižyminti puiki vieta pramogauti, poilsiauti ir susipažinti su krašto istorija. 

 

Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia

 

Medinė Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia, pastatyta 1757 m. ant aukštos kalvos, netoli Lūšių ežero, yra antra pagal senumą medinė bažnyčia Lietuvoje. Greta stovi varpinė ir koplytėlė, o visas kompleksas registruotas Kultūros vertybių registre.  Įdomu tai, kad Šv. Juozapo bažnyčia statyta iš pušų kamienų vien tik kirviu, nenaudojant pjūklo. Verta užsukti ir į bažnyčios vidų ir pasigrožėti vertingais tautodailės kūriniais: ant lentos tapytais paveikslais, drožiniais, žalvariniais varpais, nulietais XVIII a., puoštais barokiniais elementais.

 

Akmens amžiaus gyvenamojo būsto ir pilkapio ekspozicija

 

Palūšėje galima aplankyti akmens amžiaus gyvenamojo būsto ir pilkapio ekspoziciją, vaizduojančią žalvario amžiaus (V-VI a.) baltų kapavietę. Tai yra tiksli vienos iš Palūšėje rasto pilkapyno kapavietės kopija. Pamatysite nuo tikro niekuo nesiskiriantį žmogaus skeletą su įkapėmis. Greta įrengtas ir akmens amžiaus būstas. Laikoma, kad Palūšėje buvusios II – III tūkstantmečio pr. Kr. laikotarpio gyvenvietės yra seniausios Lietuvoje. Akmens amžiaus būsto ekspozicijoje pamatysite kaip gyveno mūsų protėviai – kur buvo kūrenama ugnis, kaip jie miegojo, kokius įrankius, indus, buities daiktus naudojo.

 

Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centras

 

Palūšės kaime įsikūręs Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centras. Jame galima susipažinti su savitomis šioje teritorijoje gyvenusių žmonių kultūros tradicijomis. Apie tai parengta ekspozicija „Ežerų žmonės“, pristatanti senuosius ir dabartinius žvejybos būdus, sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centre gausu ne tik informacijos, bet ir pramogų vaikams. Jie galės pažaisti žvejybą arba signalinės ugnies įžiebimą.

Darbo laikas:

  • Pirmadienis – penktadienis nuo 9 iki 18 val., pietų pertrauka nuo 12 iki 13 val.;
  • Šeštadienis nuo 10 iki 15 val.;
  • Sekmadienį nedirba.

 

Palūšės pilkapynai

 

Vos 0,5 km į šiaurės vakarus nuo Palūšės kaimo miškuose yra du saugomi pilkapynų kompleksai. Pirmajame pilkapyne, vadinamame Kuronais, yra 12 pilkapių, antrajame pilkapyne – net 62 pilkapiai.

 

Palūšės ąžuolas

 

Šalia Palūšės bažnyčios auga išskirtinis ąžuolas - valstybės saugomas gamtos paveldo objektas. Ąžuolo kamieno apimtis net 4,6 m, aukštis 26 m, o jo amžius siekia 400 metų. Pasakojama, kad kunigas norėjo ąžuolą nukirsti, bet perkūnijos metu ąžuolas nukreipė žaibą nuo bažnyčios ir todėl kunigas jo pasigailėjo.

 

Lūšiai

 

Palūšė yra įsikūrusi ant didelio Lūšių ežero kranto. Jis driekiasi šiaurės vakarų – pietryčių kryptimi 6,54 km ir yra iki 1,12 km pločio. Lūšių ežere galėsite mėgautis vandens pramogomis, maudytis, žvejoti.  Palūšėje yra poilsiaviečių, kempingas, valtinė. Vasaros metu galima išsinuomoti valtį, baidares,  žiemą – slides.

 

Pažintiniai ir turistiniai takas

 

Palūšėje ir apylinkėse gausu pažintinių ir turistinių takų. Su augalija galima susipažinti botaniniame take, kurį galima įveikti pėsčiomis arba važiuojant dviračiu. Šį taką sudaro trys skirtingo ilgio žiediniai maršrutai, bendras tako ilgis – 5,5 km.  Įrengtas kelias pėstiesiems į Ginučius. Palei Lūšių ežerą driekiasi 2 km takas, jungiantis Meironių bei Palūšės kaimus. Juo einant galima pasigrožėti Lūšių ežero panoramomis, pušynais bei pakrantėje stovinčiomis medinėmis skulptūromis.

Vieta

Palūšė, Ignalinos r. sav., Lietuva
pin

Atsiliepimai

0
star
0 įvertinimų
Atsiliepimų nėra. Išbandėte šią patirtį? Pasidalinkite savo įspūdžiais su kitais!

Panašios patirtys

Taip pat Ignalinoje