Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras – tai vartai į saugomas Lietuvos teritorijas. Apsilankymas čia padės suprasti, ką ir kodėl reikia saugoti, kuo svarbi aplinkosauga. Susipažinsite su nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis gyvūnų bei augalų rūšimis, kraštovaizdžio ypatumais. Sužinosite apie gamtiniu požiūriu vertingiausias Lietuvos vietas ir išsirinksite maršrutą kelionei po Lietuvą.
Saugomų terirotorijų nacionalinis lankytojų centras yra įsikūręs Antakalnyje, viename iš XIX a. pabaigoje statytų Sapiegų rūmų komplekso patatų.
Ekspozicija žavi ne tik savo turiniu, bet ir vizualiniais sprendimais. Lankytojai gali pasijausti lyg gamtos apsuptyje, nes juos supa paukščiai, žolynai, žiogai, o virš galvos galima išvysti debesis.
Su saugomų teritorijų sistema galima susipažinti sukant susiliečiančius kumpliaraščius. Sužinosite, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, 300 draustinių bei daugiau kaip 500 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų.
Terminaluose pateikiama informacija apie saugomų teritorijų įdomybes ir keliavimo galimybes.
Kino salėje – šikšnosparnių buveinėje galėsite klausytis paslaptingų gamtos garsų ir žiūrėti filmus. Specialus laboratorinis stalas – klaustukas gamtos mįsles paaiškins filmuotais siužetais. Vaikams patiks Lietuvoje sukurtas interaktyvus žaidimas apie kormoranus bei gerves.
Saugomų teritorijų nacionaliniame centre taip pat galima rasti literatūros apie įvairias saugomas Lietuvos teritorijas.
Siūlomos šios teminės ekskursijos:
- “Atrask ir pažink Lietuvos saugomas teritorijas”. Ši ekskursija, vykstanti modernioje interaktyvioje ekspozicijoje, skirta įvairaus amžiaus lankytojams Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre besilankantiems pirmą kartą. Svečiai supažindinami su faktais, kiek Lietuvoje yra saugomų teritorijų, kam jos įsteigtos ir kokia jų išskirtinė vertė.
- “Pažink Lietuvos medžius” – tai edukacinis užsiėmimas įvairaus amžiaus žmonėms su pasivaikščiojimu Sapiegų dvaro parke, mokantis atpažinti čia augančius medžius. Edukacijos metu dalyviai supažindinami su botaniniais ir genetiniais draustiniais, sužino, kuriuose regionuose yra didžiausios Lietuvos girios ir kur auga seniausi bei aukščiausi Lietuvos medžiai.
- “Saugomi Lietuvos paukščiai” – edukacija 5-9 klasių moksleiviams supažindina su saugomomis paukščių buveinėmis, ornitologiniais draustiniais, retomis paukščių rūšimis. Taip pat vaikai mokysis pažinti paukščių balsus ir įvardinti paukščių rūšis pagal plunksnų raštus.
- “Biologinė įvairovė saugomose teritorijose” – edukacija skirta 8-12 klasių moksleiviams bei gamtos mokslų studentams. Jos metu dalyviai supažindinami su biologinės įvairovės sąvoka, sužino, kur Lietuvoje ir pasaulyje galima rasti didžiausią biologinę įvairovę, kaip ji saugoma ir kodėl dabar taip sparčiai nyksta rūšys. Po edukacijos žaisdami žaidimus moksleiviai galės susipažinti su Europos ekologinio tinkle “NATURA 2000” saugomomis rūšimis ir jų buveinėmis.
- “Kraštovaizdžio įvairovė saugomose teritorijose” – edukacija 8-12 klasių mokiniams. Dalyviai sužinos, kaip formavosi kraštovaizdis ir kokie komponentai jį sudaro, kuo jis ypatingas ir kodėl jį saugome. Moksleiviai supažindinami su viesulų bei debesų formavimusi, aukščiausia ir žemiausia Lietuvos vietomis. Stebėdami ugnikalnio išsiveržimą lankytojai susipažins su ugnikalnių paslaptimis, sužinos kuo lava skiriasi nuo magmos. Užsiėmimo pabaigoje moksleivių laukia kūrybinė užduotis – interaktyvioje smėlio dėžėje jie patys formuos kalnus bei kalvas, lygumas, ežerus, upes ir ugnikalnius, kurs debesis bei lietų.
Darbo laikas
- Antradieniais – penktadieniais nuo 9 iki 18 val.;
- Šeštadieniais nuo 10 iki 16 val.;
- Pietų pertrauka nuo 12 iki 12.45.
Bilietų kainos
- 1 asmeniui - 2 Eur (nuo 1 iki 4 žmonių);
- Grupei nuo 5 iki 9 žmonių – 9 Eur;
- Grupei nuo 10 iki 19 žmonių – 17 Eur;
- Grupei nuo 20 iki 30 žmonių – 25 Eur.
Kontaktai
Į ekskursijas ir edukacijas galima registruotis:
- El. paštu: lankytojucentras@vstt.lt
- Tel.: +370 655 70494.