Atvykę į Trakus iš miesto centro mediniais pėsčiųjų tilteliais galite nukeliauti į Galvės ežero saloje esantį šio miesto simbolį – Trakų pilį. Tai puiki vieta poilsiui ir pasivaikščiojimui. Gražią savaitgalio dieną pasigrožėti Trakų pilimi suplūsta minios turistų.
Pilį galima apeiti ir apžiūrėti iš išorės, kartu grožintis nuostabiais ežero, plaukiojančių jachtų ir Užutrakio dvaro vaizdais. Taip pat prie pilies švartuojasi turistus plukdantis laivas bei yra galimybė išsinuomoti jachtą. Įėjus pro pagrindinius pilies vartus galima žvilgtelėti į Trakų pilies kiemą. Norintys apžiūrėti vidinius kiemelius, pilies vidų ir istorinę ekspoziciją gali aplankyti Trakų pilyje įkurtą muziejų.
Istorija
Galvės ežero saloje XIV a. antroje pusėje pradėta statyti Trakų Salos pilis. Manoma, kad statybas pradėjo kunigaikštis Kęstutis, o XV a. I pusėje užbaigė jo sūnus Vytautas. Pilis unikali tuo, kad karų metu niekada nebuvo užimta priešų. Pirmoji pilis buvo „U“ formos. Antrajame statybos etape ji įgavo naują formą – pastatytas šešių aukštų donžonas, o salos pakraštyje įrengta gynybinė siena su kontraforsais. Pilis buvo gotikos architektūros stiliaus su romaninio stiliaus bruožais. Trakų pilis išplėsta Žalgirio mūšio išvakarėse, kampiniai priešpilio bokštai buvo pritaikyti flanginiai gynybai, turėjo 15 patrankų. Po Žalgirio mūšio, 1410 m., Trakų Salos pilis tapo didžiojo kunigaikščio rezidencija, o Trakai suklestėjo. XVI a. pilis neteko kunigaikščio rezidencijos vaidmens ir nebeatliko karinės funkcijos, todėl jos reikšmė sumenko. Trakų pilis tapo kilmingųjų kalėjimu. 1655 – 1661 m. carinės Rusijos kariai įsiveržė į Trakus, sudegino ir apiplėšė miestą, o pilį apgriovė. Atstatyta ji nebuvo ilgą laiką. Trakų pilį restauruoti pradėta tik 1929 – 1941 m., tačiau procesą sustabdė Antrasis pasaulinis karas. Lietuvių restauratoriai pilies atstatymo darbų vėl ėmėsi 1953 m. ir Trakų pilis vėl įgijo XV a. vaizdą.
Muziejaus ekspozicija
1962 m. Trakų Salos pilis perduota Trakų istorijos muziejui ir čia atidaryta muziejaus ekspozicija. Ji pristato Trakų miesto, pilies ir Trakų žemės istoriją. Muziejuje galima pamatyti pilies restauravimo etapus, susipažinti su Trakuose gyvenusių karaimų ir totorių tautų istorija. Ekspozicijoje veikia 16 salių, kuriuose eksponuojama taikomosios dailės vertybės: baldai, laikrodžiai, spaudai, pypkės, stiklo bei porceliano gaminiai, medžioklės trofėjai.
Šventės
- Gegužės mėnesį pilyje vyksta „Naktis muziejuje“. Tą naktį muziejus atveria duris lankytojams, pakviečia į naktines ekskursijas. Pilyje svečių laukia istoriniai personažai, riteriai, vyksta šventė smuklėje.
- Kiekvieną birželį trakų pilyje vyksta Viduramžių šventė. Demonstruojami amatai, pristatoma karyba, pasirodo gatvės cirkas. Vyksta piešimo ir lipdymo konkursai vaikams, koncertai, viduramžių šokių ir muzikos pasirodymai.
- Rugpjūčio mėnesį pilyje rengiamos Senųjų amatų dienos. Šios šventės metu galima pamatyti, kaip atgimta viduramžių amatai, gyvenimo scenos, šokiai ir muzika. Amatininkai gamina metalo, juvelyrikos ir keramikos dirbinius, o žolininkė moko pažinti gydomuosius augalus ir kviečia išbandyti jaunystės eliksyrą. Muziejaus darbuotojai, persirengę viduramžių rūbais, svečius vaišina pagal senovinius receptus pagamintais patiekalais ir gėrimais.
- Valstybės diena bendradarbiaujant su Operos ir baleto teatru pilyje skamba opera „Pilėnai“.
Muziejaus darbo laikas
Kovas, balandis, spalis, lapkritis
Antradienis – sekmadienis – nuo 10 iki 18 val.
Gegužė – rugsėjis
Pirmadienis – sekmadienis – nuo 10 iki 19 val.
Gruodis – vasaris
Trečiadienis – sekmadienis – nuo 10 iki 18 val.
Bilietų kainos
Gegužė – rugsėjis
- Suaugusiems – 12 Eur;
- Studentams, senjorams, mokiniams – 6 Eur.
Spalis – balandis
- Suaugusiems – 10 Eur;
- Studentams, senjorams, mokiniams – 5 Eur.