Prie pagrindinio kelio Šiauliai – Panevėžys esantis neoromantizmo ir neogotikos architektūros stiliaus panašus į pilį Burbiškio dvaras – tai vieta, garsėjanti savo tulpių žydėjimo švente. Burbiškio dvare įsikūręs Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio padalinys – Burbiškio dvaro istorijos muziejus. Dvaro sodybą sudaro oficina, ledainė, virtuvė, svečių namas, vaikų namelis, tvartas, svirnas, arklidė ir sodininko namas su oranžerijos liekanomis.
Burbiškio dvarą supa įspūdingas net 28 ha ploto parkas, pasižymintis išskirtine mažąja architektūra, tvenkiniais, salomis, medžių alėjomis bei apžvalgos aikštelėmis. Centrinėje parko dalyje yra didelis tvenkinys su 15 salų ir 11 tiltų. Parke galima pamatyti Kazimiero Ulianskio 1911 m. sukurtas pirmąsias Lietuvoje poeto Adomo Mickevičiaus ir Vytauto Didžioje skulptūras.
Dvaras įdomus tuo, kad jame siekiama atkurti kuo tikslesnį praeities vaizdą ir XX a. pradžios atmosferą, puoselėjamos dvarų kultūros tradicijos.
Burbiškio dvaro istorija
Burbiškio dvaro istorija siekia XVII a., kuomet jis priklausė dvarininkams Burboms. Nuo jų pavardės kilo vietovės pavadinimas.
XVIII a. jį valdė dvarininkai Tovianskiai. Tuo metu dvaras buvo medinis. XVIII a. viduryje Burbiškio dvarą įsigijo Straškevičiai, jie pastatė naujų pastatų ir pradėjo kasti tvenkinius. Dvaro parkas pradėtas formuoti jį valdant bajorams Baženskiams 1817 – 1940 m. Jie kasė vaizdingus tvenkinius, formavo nedideles salas ir statė medinius bei mūrinius tiltelius.
XX a. pirmoje pusėje Burbiškio dvare mėgo lankytis lietuvių intelektualai: Petras Vileišis, Jonas Basanavičius, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.
XX a. viduryje, kuomet prasidėjo lietuvių trėmimai į Sibirą, Baženskių šeima pasitraukė į Lenkiją. Dvaras buvo išgrobstytas, o po antrojo pasaulinio karo jame veikė kiaulių ferma. Burbiškio dvaras pamažu nyko, sugriuvo pastatai, užžėlė parkas ir takai. Pastatuose buvo išgriautos koklių krosnys, o rūmų salės paverstos butais. Dvaro atstatymo ir parko tvarkymo darbai prasidėjo tik 1981 m.
1991 m. paminklosaugininko E. Pranscevičiaus pastangomis dvare įkurtas Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis. 1992 m. Adomas Baževskis Burbiškio dvarą padovanojo Radviliškio rajono savivaldybei, o 2007 – 2011 m. Europos Sąjungos fondų lėšomis buvo restauruoti dvaro pastatai.
Muziejus
Burbiškio dvaro istorijos muziejus pristato senąją dvarų kultūrą Lietuvoje. Dvaro sodyboje susipažinsite su jo istorija, senosios technikos, kinkomojo transporto ekspozicija, tulpių ir kambarinių augalų kolekcija.
Edukacijos
Burbiškio dvare rengiamos šios edukacijos:
- Pažintinė edukacija Burbiškio dvare supažindina su XIX – XX a. pirmos pusės dvarų kultūra.
- Margaspalvė tulpė pristato tulpių istoriją. Edukacijos dalyviai patys kuria tulpės formos suvenyrą.
- Orientavimosi žaidimo metu lankytojai ieškos žemėlapyje pažymėtų dvaro teritorijoje esančių punktų ir taip pažins dvarų istoriją bei kultūrą.
- Popierius – savo rankomis. Edukacijos dalyviams pristatoma popieriaus gamyba ir jie gali patys pasigaminti įdomios tekstūros popieriaus lakštą.
- Mada dvare – dalyviai ne tik supažindinami su dvarų mada, bet gali pasimatuoti XIX – XX a. pirmos pusės kostiumus ir aksesuarus.
- Plunksnos raštas. Edukacija supažindina su rašto istorija ir rašymo priemonėmis. Galima praktiškai pamėginti rašyti su žąsies plunksna.
Tulpių žydėjimo šventė
Kiekvieną pavasarį nuo 2000 m. Burbiškio dvare vyksta visoje Lietuvoje garsi tulpių žydėjimo šventė. Vaizdai jos metu būna iš tiesų įspūdingi, nes Burbiškio dvare auga net 400 veislių tulpės. Šventės metu taip pat organizuojami įvairūs žaidimai, piknikai, vyksta gyvos muzikos koncertai.
Darbo laikas
Balandžio mėn. 1 d. – spalio mėn. 31 d. nuo 9 iki 18 val., išskyrus pirmadienį;
Lapkričio mėn. 1 d. – kovo mėn. 31 d. nuo 8 iki 17 val., išskyrus sekmadienį ir pirmadienį.
Bilieto kaina
- Suaugusiems – 5 Eur;
- Moksleiviams, pensininkams, studentams – 1,5 Eur;
- Ikimokyklinio amžiaus vaikai muziejų lanko nemokamai.
Atnaujintame dvaro korpuse įkurti svečių namai su 6 nakvynei pritaikytais kambariais.