Vilniuje vaikų su tėveliais laukia Žaislų muziejus, kuriame lankytojai gali ne tik apžiūrėti įdomius eksponatus iš daugiau kaip 5000 muziejaus fonduose saugomų XIX a. pab. – XX a. žaislų, bet ir patys žaisti, tyrinėti ir išmėginti interaktyvius eksponatus bei žaislus. Taip pat muziejuje pristatomos archeologinių bei etnografinių žaislų kopijos ir rekonstrukcijos.
Savaitgaliais muziejaus lankytojus pasitinka edukatoriai, kurie supažindina su muziejaus principu bei žaislų istorija. Tokios įvadinės ekskursijos vyksta nuolatos, jos yra nemokamos.
Žaislų muziejuje galite pamatyti keturias temines ekspozicijas:
Seniausi Lietuvos žaislai
Ši ekspozicija sukurta remiantis Žaislų muziejaus steigėjo dr. Povilo Blaževičiaus disertacijoje apibendrinta archeologinių tyrimų medžiaga. Lankytojai gali ne tik pamatyti senovinių žaislų kopijas ir rekonstrukcijas, bet ir patys jas išmėginti bei pažaisti.
Kelionė į akmens amžių
Žaislų muziejus kviečia pamąstyti, ką akmens amžiaus vaikai turėjo mokėti, kokius įgūdžius lavinti, su kokiomis medžiagomis žaisdami perimti patirtį. Žaislai tais laikais gimdavo iš akmens, medienos, odos, smėlio ir vandens. Muziejaus ekspozicija kelia klausimą, kuo pasikeitė žaidimai šiomis dienomis. Juk ir šiandien mažyliai žaidžia su smėliu.
Tai buvo prieš 100 metų
Ši Žaislų muziejaus ekspozicija sukurta Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio proga ir skirta Lietuvos etnografijai. Pamatysite ir įsitikinsite, kad prieš 100 metų egzistavo prototipai daiktų, kuriuos ir šiandien perkame parduotuvėse. Susipažinsite kaip vaikai augdami mokėsi, perėmė patirtis, lavinosi ir dirbo. Prieš 100 metų vaikai žaisdami lipo į medžius, sėdėjo ant tvorų, mėtėsi karvės pyragais ir vilnos kamuoliais. Įranga pasikeitė, bet žaislų tikslas lavinti smulkiąja ir stambiąja motoriką išliko.
XX a. prisiminimai
Išvyskite, kaip pramonės revoliucija savadarbius žaislus nustūmė užmarštin, pasiūlydama naujas dirbtines medžiagas ir modernias technologijas. Lietuvoje šis periodas prasidėjo ne taip seniais - tik XX a. viduryje, todėl vyresni Žaislų muziejaus lankytojai pamatys žaislus, kuriuos dar atsimena iš savo vaikystės. Ekspozicijoje gausu XX a. antros pusės originalių žaislų ir žaidimų automatų.
Svarbiausi žaislų muziejaus pelnyti apdovanojimai
- 2022 m. Tarptautinė vaikų muziejuose asociacija „Hands on!” suteikė Žaislų muziejui kokybės ženklą. Muziejus patvirtintas “Home of 21st Century Education” judėjimo ambasadoriumi.
- 2018 m. Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos archeologijos draugija įteikė apdovanojimą už sėkmingas Žaislų muziejaus edukacines veiklas vaikams ir šeimoms, siekiant atskleisti archeologo profesijos svarbą ir archeologinių žaislų ryšį su istorinio žaidėjo kasdieniu gyvenimu.
- 2015 m. Žaislų muziejus buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos už edukacinę veiklą su vaikais ir jaunimu.
Bilietų kainos
- Suaugusiems – 7 Eur;
- Vaikams iki 2 metų – nemokamai;
- Vaikams, moksleiviams, studentams, senjorams – 5 Eur;
- Daugiavaikėms šeimoms (nuo 3 vaikų, kai apsilanko visi kartu) – po 5 Eur.
Darbo laikas
Registruotoms ekskursijoms
Darželių ir mokyklų grupės priimamos:
Nuo rugsėjo 1 d. iki birželio 24 d. antradieniais – penktadieniais nuo 9 iki 14 val.
Pavieniams lankytojams
Lapkričio – kovo mėn.
- Ketvirtadieniais ir penktadieniais nuo 14 iki 18 val.
- Šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 11 iki 16 val.
Rugsėjo, spalio ir balandžio birželio mėn.
- Ketvirtadieniais ir penktadieniais nuo 14 iki 18 val.
- Šeštadieniais nuo 11 iki 16 val.
Liepos ir rugpjūčio mėn.
- Antradieniais – ketvirtadieniais nuo 12 iki 18 val.
- Penktadieniais nuo 12 iki 16 val.
- Šeštadieniais nuo 11 iki 16 val.
Kontaktai
- Tel.: +370 604 00449 ;
- El. paštas: info@zaislumuziejus.lt