Pažaislio vienuolynas – tai Švenčiausiosios Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia su kamaldulių vienuolynu, esantis pusiasalyje ant Kauno marių kranto. Pažaislio vienuolyno ansamblis laikomas vienu gražiausių brandžiojo baroko architektūros pavyzdžių Šiaurės ir Rytų Europoje. Šiandien tai valstybės saugomas kultūros paminklas, kuriame yra veikiantis vienuolynas. Pažaislio vienuolyne gyvena, juo rūpinasi ir jį išlaiko Lietuvos Šv. Kazimiero seserų kongregacija.
Pasivaikščiojimas po unikalų vienuolyno kompleksą paliks neišdildomų įspūdžių. Šią unikalią vietą įvertino ir kino kūrėjai. 2021 m. Pažaislio vienuolynas išrinktas geriausia Europos kino lokacija.
Pažaislio Gražiosios Meilės Motinos paveikslas
Vienas įspūdingiausių meno kūrinių, kurį šiandien galima išvysti vienuolyno komplekse, yra Švenčiausiosios Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje kabantis Gražiosios Meilės Motinos arba populiariai vadinamas Kamaldulių Dievo motinos paveikslas. Jį popiežius Aleksandras VII 1661 m. padovanojo Pažaislio bažnyčios fundatoriui Kristupui Zigmantui Pacui. Nežinomo flamandų dailininko XVII a. prad. nutapytoje drobėje vaizduojama sėdinti Marija, ant kelių laikanti kūdikį. Jau tris dešimtmečius Gražioji Meilės Motina yra garbinama ir prie paveikslo prašyti malonių ir už jas dėkoti atvyksta maldininkai ne ik iš Lietuvos, bet ir visos Europos, ypač Lenkijos.
Pažaislio vienuolyno ekspozicija
Pažaislio vienuolyno ekspozicija, įsikūrusi pietinėje oficinoje, supažindina su kamaldulių ordino įkūrimu, Šv. Kazimiero seserų kongregacija ir vienuolyno sakraliniu paveldu: kamaldulių, provoslavų vienuolių ir Lietuvos Šv. Kazimiero kongregacijos seserų sukauptais ir išsaugotais liturginiais reikmenimis, šventųjų paveikslais, įvairiais religiniais atributais. Taip pat ekspozicijoje galima pamatyti istorinius dokumentus, nuotraukas apie vienuolyno istoriją nuo XVII iki XXI a. Lankytojai išvys ir manekeną, aprengtą autentišku XIX a. vienuolio kamaldulio baltu abitu.
Vienuolyno komplekso lankymas
Pažaislio kompleksas šiuo metu yra atviras lankytojams. Vienuolyne pirmadienis yra tylos diena, todėl šią dieną lankytojai neįleidžiami. Taip pat kasmet vienuolyne būna tylos savaitė, kuomet neįleidžiami lankytojai ir nevedamos ekskursijos. Jos data kasmet skiriasi, tikslią informaciją galima rasti oficialioje Pažaislio vienuolyno svetainėje.
Bažnyčios lankymo laikas:
- Antradienis – penktadienis 10 -18 val.;
- Šeštadienis 10 – 16 val.
- Sekmadienį nuo 11 val. vyksta Šv. Mišios.
Pažaislio muzikos festivalis
Nuo 1996 m. vasarą vienuolyne vyksta Pažaislio muzikos festivalis, kuris bėgant metams išaugo bei išpopuliarėjo ir šiandien vyksta ne tik Pažaislio vienuolyno patalpose, bet ir kitose erdvėse.
Svetingumo kompleksas „Monte Pacis“
Pažaislio vienuolyno ansamblio istoriniuose svečių namuose šiandien įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ (liet. taikos kalnas). Tai yra nedidelis, stilingas 4 žvaigždučių viešbutis , įtrauktas į Europpaos paveldo viešbučių federaciją „Heritage hotels of Europe“, ir restoranas. „Monte Pacis“ sujungia istorinio vienuolyno didybę ir paslaptingumą, unikalų interjerą, meno kūrinius ir Kauno marių regioninio parko grožį.
Viešbutyje įrengta 13 kambarių su autentiškomis kaltomis durimis, atkurtomis langinėmis, specialiai iš Italijos atgabentais baldais, o lovų baldakimuose įausti fundatorių šeimos herbai. Visi kambariai pavadinti istorinių, čia gyvenusių asmenybių vardais.
Restorane galima paragauti šiuolaikiškai šefo Raimundo Dambrausko interpretuotų pagal seserų kazimieriečių perduotus lengendinius receptus pagamintų patiekalų. Čia patiekiami pačių užauginti vaisiai ir uogos bei iš Europos vienuolynų atvežtas vynas. Tarptautiniame „Baltic Wine List Award 2020“ čempionate „Monte Pacis“ vyno korta laimėjo aukščiausia įvertinimą trijose kategorijose: geriausias vyno sąrašas Lietuvoje, geriausias vyno sąrašas išskirtinėje vietoje ir geriausias desertinio vyno sąrašas. Restorane siūloma atrasti unikalius skonius užsisakius 6 arba 4 patiekalų degustacinius meniu ir prie jų profesionalių someljė priderintus degustacinius kolekcinio vyno rinkinius.